Oświetlenie, lampy i cały ten blask!

Oświetlenie, lampy i cały ten blask!
Oświetlenie towarzyszy człowiekowi od wieków i ma zazwyczaj bardzo osobisty charakter. Od czasu kiedy człowiek ujarzmił ogień, w jego otoczeniu zrobiło się ciepło, jasno i przytulnie. Te funkcje światła towarzyszą nam zresztą do dziś i są one głównym powodem tego, że otaczamy się lampami. Lampy są wszędzie tam, gdzie są ludzie: w domu, w pracy, w sklepach, na ulicy.

Tak bardzo się do nich przyzwyczailiśmy, że nie potrafimy się już bez nich obejść. Kiedy zapada ciemność, a w pobliżu nie mamy sztucznego światła, czujemy się nieswojo.

W dawnych czasach, kiedy miasta oświetlane były jeszcze latarniami gazowymi, zatrudniano nawet specjalnych pracowników, dbających o to, aby ulice były przez cały czas oświetlone. Jednemu z takich latarników władze miasta Łodzi postawiły nawet pomnik na ulicy Piotrkowskiej.

Lampy są nam dziś niezbędne do życia. Warto jednak pamiętać, że oprócz funkcji czysto praktycznej, mogą też one pełnić funkcję estetyczną. Właśnie dlatego wciąż trwa wśród projektantów wyścig dotyczący wzornictwa. Proponuje się wciąż nowe modele, czasem nawiązujące do stylistyki tradycyjnej, innym razem nowoczesne, oparte na surowym skandynawskim wzornictwie. A wszystko to idealnie dopasowane do różnych odbiorców i różnych gustów. Jednemu będzie odpowiadała piękna zdobiona lampa w stylu Tiffany’ego, innemu nowoczesne oświetlenie z Ikei. Warto też pamiętać, że przedmioty, którymi się otaczamy, świadczą o nas.