Jak dobrać dobre źródło światła?

Jak dobrać dobre źródło światła?
O tym, że otaczające nas oświetlenie jest rzeczą niezbędną nie trzeba nikogo przekonywać. Zdarza się jednak, że lampy, które są bardzo ładne i dają ciekawe światło, mogą okazać się zdradliwe.

Trzeba uważać zwłaszcza na źródło światła, od niego bowiem zależy jaki rodzaj promieniowania elektromagnetycznego wytwarza nasza lampa. Jakiego rodzaju oświetlenia powinniśmy się obawiać, albo przynajmniej wobec jakiego powinniśmy być ostrożni?
Jako konsumenci powinniśmy być świadomi różnicy między świetlówkami, żarówkami, lampami halogenowymi, ksenonowymi, CFL i źródłami oświetlenia LED. Działanie każdego z nich jest odmienna i nie wszystkie powinny przez długi czas funkcjonować w naszym otoczeniu.
Również same instalacje elektryczne mogą niekiedy pozostawiać wiele do życzenia i być niebezpieczne. Dlatego najlepiej kupować urządzenia oświetleniowe znanych ma rynku firm, które mają dobrą renomę w branży.
Ma instalację musimy zwracać uwagę zwłaszcza gdy kupujemy lampy stare, niekiedy nawet zabytkowe. Jeżeli ktoś przerabiał lampę naftową na elektryczną i robił to na dodatek domowymi metodami, podłączenie jej do sieci po kilku latach nieużywania i przechowywania w nieznanych nam warunkach może doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej lub nawet pożaru.
Pod tym względem zazwyczaj wolne od wad są lampy nowoczesne, ponieważ konstruuje się je według najnowszych dostępnych technologii. Na dodatek wytwórcy wprowadzając produkt do obiegu muszą zagwarantować, że jest on zgodny z wymogami norm bezpieczeństwa.